Fareler ve İnsanlar Kitap Özeti

Fareler ve İnsanlar Kitap Özeti

Kitabın Konusu

  Lennie ve George toprak işçilerinin çiftlikte yaşadıklarını anlatan bir kitap.

ÖZET

 George ve Lennie, Amerikada yaşayan, çiftliklerde hayatını sürdüren toprak işçileridir. bu karakterler kendilerini diğer toprak işçilerinden farklı görürler. Çünkü işçiler kazandıkları parayı ya kumar oynayarak ya da genelevde harcamaktadır. Onların hayalleri vardır. Biriktirdikleri para ile bir çiftlik satın alacaklardır. Bu çiftlikte çeşitli hayvanlar besleyecekler ve tarımla ugraşacaklar idir. Şimdiye kadar gittikleri bütün çiftliklerde Lennie sebebi ile kovulmuşlardır. Lennie uzun boylu, iri ve çok ama çok güçlü bir insandır ama kafası fazla çalışmaz ve tek başına hareket edemeyen, devamlı birilerine muhtaç olan bir insan haşine gelmiştir. Bunun yanında sevdiği şeylere dokunma hastalığı da vardır. George ve Lennie, arkadaşlarının tavsiyesi üzerine başka bir çiftlikte çalışmak için yola çıkmışlardır. yolda Lennie bir fare bulur ve onu eliyle okşar ve fareyi öldürür. George, farenin kendisine faydası olmadığını ve onu atması gerektiğini söyler. Ama Lennie ona zarar vermediğini sadece okşadığını söyler. Sonra onu zorla yolda bırakır. Lennie’nin bu huyu ileride ikisine de zarar verecektir. George bu sefer işe başlamadan Lennie’ye uyarılar yapar. Çiftliğe gidince hiç konuşmaması gerektiğini, eğer çiftlikte bir olay olursa; çiftliğin biraz uzağında bulunan bir gölün kıyısında saklanmasını tembih eder.

      Ama çiftlikte her şey yolunda gitmez. Patronun oğlu olan Curley ve karısı iyi insanlar değildir. Curley'in karısı, çiftlikte yaşamak istemeyen, zengin olmak isteyen ve kocasını sevmeyen bir kadındır. bir gün Curley'in karısı Lennie’yi tanımak ister ve yanına gider. Bu sırada çiftliktekiler oyun oynamaktadır. Curley'in karısı ahırda köpekleri okşayan Lennie’nin yanına gider ve muhabbet ederler. Curley'in karısı saçlarının çok yumuşak olduğunu ve istiyorsa saçlarını okşayabileceğini söyler. Lennie, kadının saçlarını okşar. Curley'in karısı Lennie’yi uyarır ama elini saçından çekmesini söyler, sonra bağırmaya başlar. Paniğe kapılan Lennie ona sımsıkı sarılır. Kadının boynu kırılır ve ölür. Lennie önceden belirledikleri yere gider. Bu sırada Curley karısının cesedini bulur ve bunu Lennie'nin yaptığını anlar. Çiftliktekiler silahlarını alırlar ve Lennie'nin peşine düşerler. George doğrudan belirledikleri yere gitmiştir. Lennie ile hayallerini düşünmeye başlarlar. Diğerlerinin sesi iyice yaklaştığı sırada George can dostu Lennie'yi ensesinden silah ile öldürür. Yanlarına gelen diğer adamlar Lennie'nin ölüsüyle karşılaşırlar. Sadece birisi, George'nin acısını bildiği için ona sokulur ve köpeği hatırlatır. "Sahibi onu başkaları öldürdüğünde daha büyük acı çekmişti." der. "Bu işi sen yapmasaydın, Curley yapsaydı; hayat boyu daha fazla acı çekecektin." der. "Sen doğru olanı yaptın!" ve SON.

KİTABIN ANA FİKRİ

 Hayallerimiz bizimdir. Kimse hayallerimizi yok edemez. İnsan dostlarının sonuna kadar yanında olmalı, onu desteklemelidir.

 

 

Image placeholder

Hasan Polat

17 yaşında lise 3. sınıfta. Futbol, bilgisayar, montaj hobileri. Aynı zamanda sıkı bir espor takipçisi.

Yorum Bırak

1 Yorum

  • Image placeholder

    Hasan Polat

    2020-02-28 23:53:30

    Okuduğum güzel bir kitap okumanızı öneriyorum kitap sıkıcı değil bence sakin bir kafa ile çok akıcı bir kitap :)